22 září, 2014

Jak si vyrobit domácí fotostan?

Předem upozorňuji, že se jedná o amatérské řešení a profesionálním produktům se nevyrovná.

 

Potřebujete nafotit šperky? Chcete kvalitní produktové fotky jídla a předmětů nebo chcete jen experimentovat se skleničkou vody? Pokud máte kvalitní fotoaparát a dálkově odpalovaný externí blesk, bude Vám ke slušným výsledkům chybět jen jedna důležitá věc. A to fotostan.

Pokud jste si někdy doma zkoušeli vyfotit lesklé předměty, tak jste asi zjistili, že to není tak jednoduché. Na předmětech vzniká spousta odlesků a samotný předmět ztrácí na fotografiích detaily. K eliminaci odlesků a změkčení světla z externího zdroje právě slouží fotostan. Na trhu je spousta druhů, od malých a relativně levných, až po velké drahé se spoustou příslušenství.

My si ukážeme jak si udělat takový fotostan doma, který bude pro naše experimenty dostačující. A jak tedy na to?

No, je to vlastně úplně jednoduché. Začneme tím, že zajedeme do obchodního domu Ikea a budeme se shánět po bílé krabici na oblečení s názvem SKUBB o rozměru 31x55x33cm  (mají  i menší rozměr, ale tento mi vyhovuje nejvíce). Cena této krabice je v době psaní tohoto článku 399,-Kč za 3ks. Jelikož na focení nám bude stačit jeden kus, ostatní využijeme dle libosti.

Velkou výhodou našeho fotostanu je její skladnost. Celá krabice je totiž z jednoho kusu a před začátkem focení jej stačí srovnat, sklopit zadní desku a zatáhnout zip. Do fotostanu ještě vkládám tvrdou bílou desku tzv. školní lenoch. Tyto desky seženete v papírnictví v různých provedeních.  Já používám desky bílé ve variantě lesk a mat. To podle toho, zda chci na fotkách i odraz foceného předmětu nebo ne. Deska vyjde asi na 15,-Kč.

Pak už stačí jen naaranžovat focený předmět, nastavit fotoaparát, blesk a hurá na to. Později zjistíte, že aranžmá předmětů, je daleko těžší, než se zdá, ale to už je zase jiný příběh :-)

RECENT POSTS

Cresta Social Messenger